KEFALONIAN OPEN 2022

Με τους τελικούς αγώνες και μια λιτή τελετή ολοκληρώθηκε την Κυριακή 7 Αυγούστου στις αθλητικές εγκαταστάσεις αντισφαίρισης του Δήμου Αργοστολίου το KEFALONIAΝ OPEN 2022, μια συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων και του Κεφαλληνιακού Ομίλου Αντισφαίρισης

Η φετινή διοργάνωση που διήρκησε 9 ημέρες ήταν μία από τις καλύτερες των τελευταίων ετών καθώς οι αθλητές που επισκέφτηκαν την Κεφαλονιά και έλαβαν μέρος στο τουρνουά ανέβασαν σημαντικά το αγωνιστικό επίπεδο.

Συνολικά συμμετείχαν 80 αθλητές από Κεφαλονιά, Αθήνα, Γρεβενά, Κοζάνη, Ιωάννινα, Βέροια, Ιταλία, σε 9 διαφορετικές κατηγορίες και διεξήχθησαν περισσότεροι από 115 αγώνες. Με τη συμμετοχή τους τίμησαν τη διοργάνωση ο Αντιπερειφερειάρχης κ Σταύρος Τραυλός και ο περιφερειακός σύμβουλος κ Δημήτρης Σπανός

Πραγματοποιήθηκαν εξαιρετικά παιχνίδια με σπουδαίο θέαμα και το ενδιαφέρον παρέμεινε αμείωτο ως το τέλος της διοργάνωσης, καθώς πολλά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Μετά το τέλος των αγώνων, τους παρευρισκόμενους χαιρέτισε ο Δήμαρχος Αργοστολίου κ. Θεόφιλος Μιχαλάτος ο οποίος πραγματοποίησε τις βραβεύσεις των νικητών και δεσμεύτηκε ότι Δήμος θα σταθεί αρωγός σε κάθε ανάγκη του ομίλου.

Σύντομο χαιρετισμό απηύθυνε και το μέλος του Δ.Σ. της Ελληνικής Φίλαθλης Ομοσπονδίας Αντισφαίρισης (Ε.Φ.Ο.Α.) κ. Νίκος Μοντεσάντος.

Ξεχωριστές στιγμές του πρωταθλήματος ήταν συμμετοχή των νέων μαθητών του ομίλου μας στο τουρνουά με τη δημιουργία ξεχωριστού ταμπλό, καθώς και η τιμητική βράβευση στην πιο πιστή και αγαπημένη φίλη του τουρνουά κ Μαρίκα Γκάσιου, η οποία συμμετέχει ανελλιπώς από την πρώτη διοργάνωση μέχρι και σήμερα.

Το Δ.Σ. του Ομίλου ευχαριστεί θερμά:

• Την Περιφέρεια Ιονίων Νήσων για τη συμμετοχή της στη διοργάνωση των αγώνων, τον κ. Τραυλό Σταύρο και ιδιαιτέρως την κ. Περιφερειάρχη Ρόδη Κράτσα - Τσαγκαροπούλου
  • Τον Δήμο Αργοστολίου για την παραχώρηση των εγκαταστάσεων και την άριστη συνεργασία σε όλα τα επίπεδα και ιδιαιτέρως τον Αντιδήμαρχο κ. Γιώργο Τσιλιμιδό.
  • Τον χορηγό της διοργάνωσης «ΓΑΛΙΑΤΣΑΤΟΣ ΤΥΡΟΚΟΜΙΚΑ»
  • και όλους τους αθλητές εντός και εκτός Κεφαλονιάς που συμμετείχαν.

Ανανεώνουμε το ραντεβού για το 2023.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Μεγάλος νικητής στην κύρια κατηγορία του Μονού Ανδρών 20+, αναδείχτηκε ένας παλαιός γνώριμος ο Ν. Ζάριτς ο οποίος επικράτησε στο τελικό, του προερχόμενου από την Αθήνα αθλητή, Ν. Πανεθυμιτάκη με 2-0 σετ. Πρώτα είχε αποκλείσει στον ημιτελικό σε έναν αγώνα διαφήμιση τον Α. Καρακουλάκη από τα Γρεβενά με 10-7 στο tie break.
Στην κατηγορία άνδρες +35 νικητής αναδείχθηκε, ο προπονητής του Συλλόγου Αντισφαίρισης Γαλατσίου, κ. Ευθύμης Πετονής.
Στο μονό γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Ε. Ανδρεόλα η οποία επικράτησε με 2-0 σετ της Δ. Παπαναστασάτου.